اولین سامانه انتخابات الکترونیک رونمایی شد

 اولین سامانه انتخابات الکترونیک (سابا) در شرکت مخابرات منطقه اصفهان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت کامراد پژوهان پارس، احمد مشایخی در آئین رونمایی از سامانه الکترونیکی برگزاری انتخابات (سابا) اظهار کرد: این سامانه برای اولین بار در کشور در استان اصفهان طراحی شده و اولین سامانه الکترونیکی است که قابلیت بکارگیری در تمام صنوف را دارد.

وی افزود: اولین آزمایش و اجرای اساسی این سامانه در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اجرایی شد. این سامانه سالم دقیق و مطلوب است.

طراحی سامانه انتخابات الکترونیک در راستای تحقق دولت الکترونیک

سرپرست شرکت مخابرات منطقه اصفهان گفت: این سامانه در راستای تحقق دولت الکترونیک راه اندازی شده و سامانه‌ای بومی، تمام الکترونیک، مطمئن، امن بوده و مبتنی بر داده‌های دقیق طراحی شده است.

مشایخی افزود: این سامانه می‌تواند ابزاری برای افزایش سرعت، دقت و اطمینان در انتخابات پیش رو باشد زیرا قابلیت توسعه‌پذیری برای انتخابات کلان دارد اما باید مسئولان بالادستی برای استفاده از آن تصمیم‌گیری کنند.

همچنین در این نشست همایون نوربخش، مدیر منابع انسانی شرکت مخابرات منطقه اصفهان اظهار کرد: این سامانه با مشارکت یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان اصفهان طراحی شده است.

وی افزود: از سال ۱۳۹۴ موضوع نظرسنجی‌های الکترونیکی مطرح شد که اولین ایده برای راه‌اندازی سامانه انتخابات الکترونیک بود و بیش از ۵ سال تجربه برای طراحی آن وجود دارد.

مدیر منابع انسانی شرکت مخابرات منطقه اصفهان با اشاره به روش‌های احراز هویت و سرعت این سامانه اظهار کرد: ارسال پیامک در لحظه، روش احراز هویت دو مرحله‌ای هم در این سامانه پیش بینی شده است.

نوربخش افزود: احراز هویت، پایداری و توسعه پذیری این سامانه آزمایش شده و با انتخابات انجمن صنفی نیز آزمایش عملی شد.

تضمین امنیت انتخابات الکترونیکی

وی ادامه داد: زیرساخت سخت افزاری این سرویس در اداره کل مخابرات استان اصفهان است که امنیت داده آن را تضمین می‌کند.

مدیر منابع انسانی شرکت مخابرات منطقه اصفهان گفت: به رغم آنکه فعالیت‌های فنی این سامانه در مخابرات انجام شد اما مدیریت و کنترل انتخابات در اختیار اداره کار قرار گرفته است بنابراین مخابرات در مدیریت فرایند برگزاری انتخابات نقشی ندارد.

نوربخش افزود: این سامانه قابلیت پشتیبانی و اجرای انواع دستورالعمل‌های انتخاباتی از جمله دستورالعمل اداره کار برای انتخابات انجمن صنفی را داشته و می‌تواند با قوانین دستورالعمل‌های حوزه‌ای منطبق شود.

وی تاکید کرد: در این سامانه تمام جوانب امنیتی رعایت شده و اطلاعات ثبت شده در این سامانه محرمانه بوده و فقط به مالک فرایند انتخابات دسترسی داده می‌شود.